چگونه بدون سرمایه زیاد، کارآفرین موفق شویم؟ - یادینو


چگونه بدون سرمایه زیاد، کارآفرین موفقی شویم؟

کارآفرینی،کارآفرین نمونه،کارآفرینی بدون سرمایه،کسب و کار،راه اندازی تجارت


آنچه در این مقاله مطالعه خواهیم کرد:

سلام و درود خدمت همه شما کاربران یادینو 
 در این مقاله خواهیم گفت که چگونه بدون داشتن سرمایه زیاد می توان یک کارآفرین موفق شد . با ما همراه باشید تا این نکات را بررسی کنیم.
 


بسیاری از افراد آرزوی تبدیل شدن به یک کارآفرین نمونه را در سر خود می پرورانند و با بررسی زندگی نامه افراد بزرگ در حوزه های گوناگون، دنیای کارآفرینی را دنبال می کنند.
اما تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که برای تبدیل شدن به یک کار آفرین، به چه ویژگی های شخصیتی نیاز دارید؟ اصلا آیا ایده ای در سر دارید؟ مهارت های اجرایی شما در چه حدی می باشد؟ توان رو به رو شدن با روز های سخت و طاقت فرسا را دارید؟
شما باید به عنوان فردی که تصمیم دارد تا ادامه مسیر زندگی خود را در فضای کارآفرینی سپری کند، برای هر کدام از این سوالات پاسخی داشته باشید.
تا پایان این مقاله با بنده همراه باشید تا این مسئله را بیشتر بررسی کنیم:

 

آنتن ذهن خود را فعال کنید

شما به عنوان فردیکه می خواهد با خلق یک محصول و یا خدمت جدید به مخاطب هدف خود، در دنیای کارآفرینی  قدم بگذارد ابتدا باید آنتن ذهن خود را فعال کنید.
منظورم این است که باید همیشه به مشکلات و دغدغه های بوجود آمده محیط اطراف خود دقت داشته باشید و سعی کنید از دل جامعه خود، دغدغه ها و مشکلات اساسی بیرون بکشید. زیاد سخت فکر نکنید ! یک کاغذ و خودکار بردارید و اصلا 1 ساعت از وقت خود را برای یادداشت مشکلاتی که از محیط پیرامون خود برداشت می کنید بنویسید.
آلودگی هوا، ترافیک، مصرف زیاد آب، مصرف زیاد بنزین و...
همین کار باعث می گردد تا ذهن شما شخم زده شود و آماده شوید برای خلق یک ایده ناب و بررسی آن جهت اعتبار سنجی های اولیه. 
بسیاری از کمپانی های بزرگ امروز در دنیا، تنها یک مشکل ساده از جامعه خود را شناسایی کرده اند و برای حل آن از محصول خود رونمایی کرده اند که می تواند آن مشکل را حل کند.
پس همیشه به دنبال مشکلات باشید نه راه حلی برای مشکلات. یادتان باشد وقتی که فردی یک دستگاه دریل می خرد، برای سوراخ روی دیوار بها می پردازد و نه آن دستگاه دریل !

 


برای آینده آماده باشید

با گذر زمان و پیشرفت دنیای علم و تکنولوژی، گرایش مردم به اینگونه ابزارها هم بیشتر شده و فضاهای گوناگونی را برای خلق کسب و کارهای نوپا، فراهم ساخته‌است.  
مثلا سرویس تاکسی های آنلاین که این روزها به شدت در ایران طرفدار دارد، توانسته تا حدود زیادی از ترافیک شهری بکاهد و همچنین با تعیین قیمت های مناسب برای سفرهای درون شهری، رغبت مشتری را برای درخواست تاکسی بیشتر می کند.ضمن اینکه مهم ترین ارزش اینگونه اپلیکیشن‌ها، ارائه یک سفر امن با بررسی و رصد مسیر راننده تا مقصد می باشد و همین مسئله امنیت، یک ارزش افزوده بسیار چشمگیری در میان مردم ایجاد کرده است.
شما به عنوان یک کارآفرین باید ببینید که این روزها مردم از چه وسیله ارتباطی و یا تکنولوژی، بیشتر استفاده می کنند، به عنوان مثال در ایران چیزی حدود 45 گوشی هوشمند وجود دارد و این یعنی وجود یک بازار بسیار بزرگ برای موفقیت افراد در حوزه های گوناگون.

 


دنیای آنلاین را جدی بگیرید

اگر به تبلیغات گوناگون در شهر و رسانه های مختلف دقت کنید، حتما خواهید دید که بسیاری از کسب و کارها به صورت اینترنتی و در دنیای آنلاین فعالیت می کنند. راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی، مزایا و فرصت های بسیاری را برای علاقه مندان به دنیای کارآفرینی، فرآهم ساخته که نباید از توجه به آن، غافل شد.
به عنوان مثال دسترسی سریع و آسان، توانسته یک مزیت بسیار بزرگی باشد که باعث گرایش بیشتر انسان ها به خدمات آنلاین  شده و این فضا را به یک فرصت تبدیل کرده است.
شما هم به عنوان فردی که دوست دارید کارآفرین باشید، باید ایده های موفق دنیا که در فضای آنلاین فعالیت می کنند را رصد کنید و به این فکر باشید که ابزاری همچون گوشی هوشمند، یک بازار بزرگ آنلاین را برای شما فرآهم می کند.

 

کافیست کمی بهتر باشید

همیشه قرار نیست که شما ابداع کننده یک راه حل جدید برای حل مشکلات مردم باشید و آن را به یک کسب و کاری نو تبدیل کنید، گاهی فقط کافیست محصول و یا خدماتی که دیگران عرضه می کنند را کمی بهتر و یا ارزان تر از آن ها عرضه کنید و روی مشتری مداری خود تمرکز کنید.
در این صورت رفته رفته خود مشتریان برای شما ابزار تبلیغ می شوند و از حسن خلق و کیفیت بالای محصولات شما و نحوه پشتیبانیتان، برای همه افراد تعریف خواهند کرد و رضایت خود را به گوش دیگر مخاطبانتان خواهند رسانید.

 

محصول یا خدمت دیگر را بهبود دهید

گاهی اوقات با افزودن یک ویژگی ساده به یک خدمتی که در جامعه ارائه می شود، می توانید آن را بهتر کنید. مثلا اگر فعالیت شما در حوزه تولید میز و صندلی اداری می باشد ، کمی به این موضوع فکر کنید که چگونه می توان با افزودن یک امکان ویژه برای این میز و صندلی ها، یک ارزش افزوده را به مشتری ارائه داد که مشکلی از او بر طرف خواهد کرد.
در این صورت شما می توانید محصولی که دیگران تولید کرده اند را کمی بهبود دهید و به عنوان یک خدمتی نو ، در بازار عرضه کنید.

 


چرخ را دوباره اختراع نکنید

شکل بسیاری از افراد برای شروع یک کسب و کار به خصوص راه اندازی یک بیزینس و تجارت آنلاین، اختراع دوباره چرخ است. زمانی که cms های اولیه وجود دارند و آن سیستم های مدیریت محتوا، نیاز های اولیه شما را رفع می کنند، هزینه کردن برای ساخت یک وبسایت با تمامی امکانات، کاری بسیار اشتباه و میشه گفت سمی مهلک برای شروع مسیر شما به حساب می آید.
اینجاست که بسیاری از افراد به جای صرف هزینه بسیار اندک برای راه اندازی وبسایت خود، غرق در امکانات سایت های بزرگ و پردرآمد شده و فکر می کنند با ایجاد یک وبسایت و یا اپلیکیشن مشابه آن ها، می توان به موفقیت های بزرگ دست یافت.

 

پیش از هر چیز باید ایده خود را اعتبار سنجی کنید

فرض کنیم که شما الان به عنوان فردی که می خواهد در دنیای کارآفرینی قدم بگذارد، ایده ای در سر خود می پرورانید و می خواهید آن را عملی کنید . اما عجله نکنید ! 
آیا از میزان اعتبار ایده خود، آگاهی دارید ؟ آیا مطمئن هستید که محصول شما می تواند مشکل تعداد زیادی از افراد جامعه باشد؟ آیا برای تست اعتبار ایده خود، اقدامی کرده اید؟
پیش از هر چیز شما باید یک نمونه اولیه  (mvp) از ایده خود را سریعا اجرایی کنید.
البته این موضوع بستگی به نوع ایده شما دارد . مثلا راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی به روشی نوین، نسبت به ایده راه اندازی یک اپلیکیشن حمل و نقل آنلاین از نظر پیاده سازی متفاوت است.
اما به هر حال سعی کنید یک نمونه اولیه با حداقل امکانات لازم که ایده شما را شکل می دهد، آماده کنید و آن را برای افرادی فکر می کنید برایشان مناسب است عرضه کنید.
این افراد ترجیحا نباید دوستان ، اطرافیان و آشنایان شما باشند به دلیل اینکه به احتمال بالا ، این افراد از محصول شما تعریف و تمجید خواهند کرد و شما دچار یک خطا می شوید و نمی توانید متوجه شوید که آیا این ایده واقعا یک ایده عالی و پولساز است یا خیر.
مثلا فرض کنید که شما می خواهید یک فضای آنلاینی را پدید آورید که سبب اتصال اساتید دانشگاه به دانشجویان گردد. در این میان می توانید از اساتید دانشگاه خودتان آغاز کنید و یا با رفتن به حساب لینکدین و یا فیسبوک این اساتید، از آن ها جهت استفاده رایگان از خدمات خود دعوت کنید . اگر هیچ کس به پیشنهاد شما توجه نکرد کمی به ایده خود شک کنید و دوباره آن را بازسازی کنید.

 

ورود به بازار

پس اینکه یک نمونه اولیه از محصول خود پدید آوردید و صحت اعتبار ایده خود را تعیین نمودید، باید آن را وارد بازار کنید. در این میان ممکن است ایده شما به سرعت توسط رقبایتان کپی گردد و سعی داشته باشند که همان محصول شما را به مخاطبین عرضه کنند.
اصلا نگران این موضوع نباشید، به این دلیل که اگر شما به کاری که می خواهید انجام دهید، علاقه داشته باشید، هیچ کس به کیفیت خودتان نمی تواند آن محصول را تولید کند و آن را بهبود دهد که در نهایت سبب رضایت بیشتر مشتری شده و این یعنی شما توانسته اید همیشه یک قدم از رقیبان جلو باشید.


امیدوارم توانسته باشم در این مقاله، شما را برای تبدیل شدن به یک کارآفرین با سرمایه کم، یاری کرده باشم.
 


رای مثبت من

این مقاله را به اشتراک بگذارید:
تجربه یا نظر ارزشمند شما در مورد این مقاله چیست؟

ایمیل شما نزد یادینو محفوظ می ماند و منتشر نخواهد شد.