چگونه یک دامنه خوب برای وبسایتم انتخاب کنم؟ - یادینو


چگونه یک دامنه خوب برای وبسایتم انتخاب کنم؟

انتخاب دامنه مناسب،خرید دامنه،دامنه برای سایت،راهنمای خرید دامنه،چگونه دامنه بخرم


آنچه در این مقاله مطالعه خواهیم کرد:

در این مقاله نکاتی را با هم بررسی خواهیم کرد که هنگام انتخاب و گزینش یک دامنه برای سایت خود ، باید به آن ها توجه کنیم. در اصل می خواهیم با نحوه انتخاب یک دامنه خوب و با کیفیت برای وبسایتمون آشنا شویم و ببینیم که پیش از خرید باید به چه مواردی توجه کنیم . تا پایان این مقاله با بنده همراه باشید.


بسیاری از افراد ایده ها و افکار گوناگونی در سر خود دارند و می خواهند آن ها را در فضای وب پیاده سازی کنند . اما هنگامی که به مرحله انتخاب دامنه می رسند ، یک دفعه دچار توقف می شوند و به یک مشکل اساسی برخورد می کنند که من چگونه باید یک دامنه مناسب انتخاب کنم؟
این سوال در عین کلیشه ای بودن ولی بسیار مهم و حساس است ، چرا که نام دامنه با برند شما گره خورده و اگر دامنه نامناسبی را انتخاب کنید ، قطعا از نظر برندسازی هم به مشکل خواهید خورد.
یکی از موارد بسیار مهم اینه که شما می توانید مالک دامنه خریداری شده باشید و زمانی که یک دامنه را به نام خودتان ثبت می کنید ، دقیقا مانند مالکیت یک تکه زمین ، مالکیت آن دامنه هم در اختیار شماست و هیچ کس دیگری حق استفاده از آن را ندارد .
اما بریم سراغ مهم ترین نکاتی که پیش از خرید یک دامنه باید به آن توجه داشته باشیم:


دامنه باید brandable باشد

نام دامنه شما ، هویت کسب و کار شماست. 
Brandable بودن یک دامنه دقیقا به این معناست که وقتی شخصی نام دامنه شما را می شنود و یا آن را روی یک کارت ویزیت می بیند ، باید متوجه نوع کسب و کار اینترنتی شما شود و این نام بیانگر برند و یا نام تجاری فعالیت شما می باشد.
به عنوان مثال فرض کنید می خواهیم وبسایتی در زمینه آموزش آشپزی راه اندازی کنیم و نام آن را ashpazbash.com انتخاب می کنیم . شما با دیدن یا شنیدن این دامنه حتما حدس خواهید زد که فعالیت این وبسایت در حیطه آشپزی است . حالا یا آموزش آشپزی ، یا پخت غذا و یا ....


یکسان بودن تلفظ و نوشتار نام دامنه

این مسئله بسیار مهم است . زمانی که دامنه ای را انتخاب می کنید ببینید که آیا دقیقا آن گونه که گفته می شود ، نوشته می شود؟
برای روشن شدن موضوع یک مثال می زنم :
فرض کنیم که قصد راه اندازی یک وبسایت فروش قاب های تزئینی داریم ( مثال بهتر از این نبود ) خوب ، یک نام کاندید برای این وبسایت می تواند kharideghab.com باشد که می بینید از دو حرف "خ" و "ق" درونش استفاده شده و تلفظش را با شیوه نوشتاری آن ، کاملا متفاوت کرده . پس این دامنه اصلا گزینه مناسبی برای انتخاب نیست.
حالا فرض کنید که قصد راه اندازی یک فروشگاه آنلاین کتاب را داریم و نام مورد نظر ما ، ketab.ir است که بسیار دامنه روان و به خصوص همان گونه که تلفظ می شود ، نوشته هم می شود .
پس سعی کنید دامنه هایی را انتخاب کنید که نحوه تلفظ و نوشتاری آن ها یکسان باشد. (برای تست این کار پس از انتخاب یک دامنه ، آن را به یک فرد بگویید که در مروگر تایپ کند و ببینید که آیا به مشکلی بر می خورد؟ )


هر چه کوتاه تر ، بهتر 

تا آنجا که امکان دارد دامنه های کوتاه انتخاب کنید چرا که هم هنگام تایپ وقت کمتری صرف می کند ، هم  اشتراک گذاری آن در انواع شبکه های اجتماعی و پیام رسان ، راحت تر است.
پس هر چه کوتاه تر بهتر


چرا فقط com  ؟

بسیاری از افراد برای خرید دامنه .com پافشاری می کنند اما این را بدانید که 20 ساله از عمر اینترنت می گذرد و در طول این زمان پسوند های بسیار زیاد و معتبری ارائه شده که می توانید از موارد دیگر هم برای دامنه خود استفاده کنید.
یک توصیه می کنم اگر قصد راه اندازی وبسایتی را دارید که بیشتر مخاطبین شما هموطنان ایرانی هستند ، از ir استفاده کنید اما حتما یک دامنه بین المللی هم داشته باشید تا از سرویس هایی که دسترسی آن برای دامنه ir مسدود شده هم ، بتوانید استفاده کنید و دیگر اینکه اگر com آن موجود نبود از net ،  co،  org یا ... استفاده کنید.


کلمات کلیدی در نام دامنه

طبق تجربه توصیه می شود که بهتر است در نام دامنه از کلمات کلیدی کسب و کار آنلاین خود استفاده کنید.
این مورد علاوه بر اینکه بر روی برند سازی تاثیر مثبت خواهد داشت ، باعث به ذهن سپاری بیشتر و آشنایی با نوع فعالیت شما می شود.
مثالم هم ketab.ir است که هر کسی با دیدن یا شنیدن این نام ، حدس می زند که حوزه فعالیت این وبسایت در زمینه کتاب است.


از اعداد و علائم خاص دوری کنید

تا آنجا که امکان دارد از انتخاب دامنه ای که درونش از اعداد و یا علائم خاصی مثل "-" یا "_"  و یا مثلا عدد "5" استفاده شده پرهیز کنید ، چرا که وقتی به شخصی نام دامنه خود را بیان می کنید ، او نمی داد منظور شما "5" است یا panj  !!!  


برای انتخاب نام دامنه خوب فکر کنید

شاید این مورد اضافی باشد اما بارها اتفاق افتاده که فردی ، عجولانه نامی را انتخاب کرده و و چند روز بعد هم پشیمان شده .
قبل از خرید و ثبت دامنه حتما تصمیم نهایی خود را قطعی کنید. توصیه می کنم موارد پیشنهادی را به صورت یک لیست ، روی کاغذ بنویسید و تک تک آن ها را با موارد فوق مقایسه کنید.
 باور کنید نوشتن ، باعث می شود که شما یک تصمیم نهایی بگیرید.


سریع باشید

همان گونه که خدمتتون عرض کردم که در انتخاب نام دامنه عجله نکنید و صبور باشید ، این را هم بدانید که شاید بسیاری از افراد دقیقا در همان روزی که شما قصد ثبت دامنه موجود در ذهن خود را دارید ، بخواهند آن  را برای خود ثبت کنند .
پس وقتی نام دامنه ای را به صورت قطعی انتخاب کردید ، برای خرید آن درنگ نکنید و همان لحظه ثبتش کنید ، چرا که شاید فردا دیر باشد.

برای ثبت دامنه ir هم می توانید به وبسایت ایرنیک و برای ثبت دامنه های بین المللی هم از سرویس دهنده هاست و دامنه معتبر و سابقه دار استفاده کنید.

پیروز و موفق باشید 
راستی خوشحال می شوم اگر نظرات ارزشمند خودتون رو در مورد این مقاله ، پایین همین صفحه مطرح کنید.  
 


رای مثبت من

این مقاله را به اشتراک بگذارید:
تجربه یا نظر ارزشمند شما در مورد این مقاله چیست؟

ایمیل شما نزد یادینو محفوظ می ماند و منتشر نخواهد شد.