چگونه با تعیین اهداف هوشمند (Smart Goal) ، بازاریابی دیجیتالی کسب و کار خود را بهبود بخشیم ؟ - یادینو


چگونه با تعیین اهداف هوشمند ، بازاریابی دیجیتالی کسب و کار خود را بهبود بخشیم ؟

اهداف هوشمند،Smart Goal،اهداف هوشمند فروش،افزایش بازدید سایت،افزایش فروش،بازاریابی اینترنتی،افزایش ترافیک


آنچه در این مقاله مطالعه خواهیم کرد:

سلام و عرض ادب خدمت همه شما همراهان همیشگی یادینو امیدوارم امروز هم بتوانم با یک مقاله دیگه در خدمت شما باشم و نکات مفیدی را برای علاقه مندان به دنیای مارکتینگ و بازاریابی دیجیتال ، مطرح کنم . 
در این مقاله ، به بررسی 5 هدف هوشمند خواهیم پرداخت که باعث بهبود عملکرد شما ، در مسیر بازاریابی دیجیتالی می شود و شما را به یک بازاریاب حرفه ای و دقیق تبدیل خواهد کرد. 
 


نمی دانم در مورد اهداف هوشمند و یا (Smart Goal) شنیده اید یا نه ؟ اهداف هوشمند در اصل به اهدافی گفته می شود که شما برای موفقیت در یک مسیر مشخص تعیین می کنید که فعالیت های روزانه خود را به عنوان یک فرد کارشناس و یا متخصص ، پیرامون چه اهدافی ، چینش می کنید تا بهتر بتوانید به آن ها برسید.
در این مقاله با هم به بررسی 5 هدف هوشمندی خواهیم پرداخت که هر بازاریاب دیجیتال ، یا هر فردی که می خواهد در دنیای دیجیتال ، پیشرفت قابل سنجش و دقیق تری داشته باشد باید به آن آگاه باشد.

 

معیار مشخص و دقیق تعیین کنید

در دنیای بازاریابی و به خصوص بازاریابی اینترنتی ، باید یک معیار مشخصی جهت بهبود و رشد روند بازاریابی خود ، داشته باشید.
مثلا فرض کنید که شما صاحب یک فروشگاه آنلاین هستید و دوست دارید که روز به روز تعداد بازدید کنندگان وبسایت خود را افزایش دهید. بسیار خوب ، پس اینجا یک هدف هوشمند برای ما مشخص می شود و آن هم رسیدن به بازدید بیشتر است. حال ممکن است هدف دیگر شما ، افزایش تعداد اعضای فعال در وبسایت باشد و یا اینکه بخواهید تعداد اعضای خبرنامه خود را افزایش دهید.
همه این ها به نوعی برای تعیین یک Smart Goal دقیق برای افزایش بازدید ، موثر است که دقیقا مشخص می کند ، شما برای رسیدن به چه معیارهایی ، باید فعالیت خود را بهبود ببخشید و همه اعضای تیم را ، پیرامون آن اهدف هدایت و رهبری نمایید.

 

اهداف باید قابل اندازه گیری باشد

یکی از مزیت هایی که بازاریابی در دنیای دیجیتال را برای کسب و کار ها  جذاب می کند ، همین موضوع قابل اندازه گیری معیار هاست.
مثلا می توانیم تعداد بازدید کنندگان  فروشگاه آنلاین خودمان را توسط ابزارهای موجود ، رصد کنیم و حتی تعداد صفحاتی که افراد بیشتری را به سمت خود جذب کرده است، اندازه گیری کنیم.
 به عنوان مثالی دیگر ، تعداد افرادی که پس از اولین بازدید از وبسایت ما ، خرید خود را تکمیل نموده اند و حتی مبلغ محصول را هم به صورت آنلاین پرداخت نموده اند بدانیم.
همه این عدد ها در کنار هم ، می تواند برای بهبود روند فروش و تعیین استراتژی های گوناگون جهت پیشرفت در روند کار ، موثر باشد. 
یادتان باشد همیشه معیارهای قابل اندازه گیری را در طی بازه های زمانی مختلف رصد کنید تا بهتر بتوانید مسیر آینده را در سیستم کاری خود ، ترسیم کنید.

 

از معیارهای قابل دستیابی استفاده کنید

شاید جان کلام این بخش در یک ضرب المثل قدیمی و معروف خلاصه شود : “سنگ بزرگ نشانه نزدن است”
 همیشه سعی کنید در بهبود عملکر بازاریابی اینترنتی خود ، اهداف قابل دستیابی را انتخاب کنید.
مثلا فرض کنید که میزان بازدید وبسایت شما ، نسبت به 1 ماه قبل ، 5 درصد افزایش یافته است. 
شاید با دیدن این عدد شگفت زده شوید ( به خصوص اگر در ماه های ابتدایی راه اندازی کسب و کار خود به سر می برید.) در این شرایط سعی کنید میزان بازدید وبسایت خود را به 8 تا 10 درصد افزایش دهید ، نه اینکه بگویید : ما باید تا ماه آینده 25 درصد رشد بازدید پیدا کنیم.
همیشه به اهدافی فکر کنید که قابل دستیابی باشد نه رویایی !

 

معیارهای مرتبط با فعالیت خود داشته باشید

این مورد شاید بیشتر برای نوع حوزه فعالیت شما و یا افرادی باشد که به نوعی با کسب و کارتان در ارتباط هستند. این افراد می توانند بازدید کنندگان و یا خریداران فروشگاه آنلاین شما باشند و یا حتی در محیط کاریتان رفت و آمد کنند.
سعی کنید همیشه مخاطبین خاص و مرتبط با فعالیت خود را مورد هدف قرار دهید . اصلا کار صحیحی نیست که در ابتدای کار بخواهید همه نیاز های مشتریان خود را رفع کنید و یا حتی به همه افراد مرتبط با حوزه کاری خود ، سرویس و یا خدمات دهید.
به دنبال بازدیدکنندگان ، اعضا ، مشتریان و همکارانی باشید که بیشترین ارتباط را به حوزه فعالیت شما دارند در این صورت این افراد می توانند کاتالزور و یا شتاب دهنده خوبی برای سرعت بخشیدن به رشد کسب و کار شما باشند.
رفته رفته با شناخته شدن کسب و کارتان ، دایره فعالیت خود را بازتر کنید.

 

برای اهداف ، بازه زمانی تعیین کنید

یکی دیگر از Smart Goal ها که به هوشمندی ، کسب و کار دیجیتال شما کمک خواهد کرد ، این است که برای رسیدن به اهداف ، بازه های زمانی تعیین کنید.
البته حواستان باشد که این کار نباید سبب ایجاد فشار کاری برای کارمندان و یا اعضای تیمتان شود ، چرا که در این صورت ، تعیین زمان نتیجه عکس خواهد داد و به جای پیشرفت ، با سقوط رشد خود مواج خواهید شد.
از طرفی دیگر ، وقتی برای رسیدن به اهداف ، زمان تعیین شود ، قطعا با برنامه ریزی بهتری آن را مدیریت می کنید و فعالیت های مورد نظر  را ، یکی پس از دیگری عملی خواهید کرد.

بسیار خوب . حال که با این 5 هدف هوشمند ، در دنیای مارکتینگ آشنا شدیم ، بیایید همین موارد را در یک مثال عملی بررسی کنیم:
فرض کنید می خواهیم این 5 معیار را برای افزایش ترافیک بلاگ خود اجرایی کنیم.

 

-    معیار مشخص ما در این مثال
قطعا یکی از فعالیت های افزایش ترافیک بلاگمان ، تولید محتوای اورجینال و ناب می باشد.
طبق مورد اول ، به عنوان مثال تعیین کنید که تیم ما قدرت تولید 10 مقاله ، در هفته را دارد و این کار را تا ماه اول پیش می بریم . بعد تعیین کنید که در ماه آینده تولید را به 12 پست در هفته افزایش دهید.
اگر برای ویرایش این 10 مقاله ، فرد ویراستار  هم اکنون 8 مقاله در هفته ویرایش می کند ، سعی کنید ماه آینده برای 12 مقاله در هفته ، تعداد ویرایش را به 10 برسانید. ( گیج نشوید ! دوباره این سطر را بخوانید)
این فقط یک مثال از بخش کوچک فعالیت کسب و کار شما بود ، با تعیین معیار های دقیق و مشخص برای هر اقدام ، می توانید هفته به هفته ، شاهد رشد خود باشید. 

 

-    قابلیت اندازه گیری هدف
برای این مثلا می گوییم : ما باید ماه آینده به میزان 5% افزایش بازدید روزانه خود را شاهد باشیم .
با این کار ، اگر  به هدف تعیین شده نرسیدید ، دلیل آن را در روند فعالیت خود ، جویا شوید.

 

-    قابل دستیابی باشید
به تیم خود بگویید : ما باید تا ماه آینده تولید 10 پست در هفته را به 12 پست در هفته افزایش دهیم تا بتوانیم شاهد افزایش 5% ، میزان بازدید روزانه بلاگمان باشیم.

 

-    تعیین اهداف مرتبط
زمانی که روی افزایش بازدید بلاگ خود تمرکز می کنید ، قطعا سبب افزایش Brand Avareness یا همان آگاهی برند خود خواهید شد و همین امر ، می تواند افراد مرتبط را مانند یک آهنربا ، جذب کند. ضمن اینکه می توانید Lead های بیشتری جمع آوری کنید.
 


رای مثبت من

این مقاله را به اشتراک بگذارید:
نظرات ارزشمند شما:

avatar
محمد باقری گفته :

سلام امیدوارم سلامت باشید:
از مقاله پربارتون کمال تشکر را دارم . یک دوری در سایتتان زدم ، بسیار محتوای خوبی دارید معلوم است که برای مخاطب خود ارزش قائل هستید.

باز هم تشکر موفق باشید

avatar
avatar
عرفان رحیمی در پاسخ به محمد باقری گفته :

سلام جناب باقری وقت شما بخیر
این نظر لطف شماست . تمام تلاش بنده ارائه نکات قابل قبولی برای کاربران همچون شماست .
پیروز باشید

avatar
علی علیزاده گفته :

سلام به شما:
مقالتون نکات خوبی داشت
اینکه باید برای رسیدن به اهداف بازه زمانی تعیین کرد مسئله بسیار مهمی است که اگر به آن توجه نشود زمان زیادی را از دست خواهیم داد.
منتظر مقاله های بعدیتون هستم

avatar
avatar
عرفان رحیمی در پاسخ به علی علیزاده گفته :

سلام و درود:
خوشحالم که این مقاله براتون مفید بود.

تجربه یا نظر ارزشمند شما در مورد این مقاله چیست؟

ایمیل شما نزد یادینو محفوظ می ماند و منتشر نخواهد شد.