چگونه باید یک کسب و کار کوچک راه اندازی کنم؟ - یادینو


چگونه باید یک کسب و کار کوچک راه اندازی کنم؟

کسب و کار ، درآمد اینترنتی ، کسب و کار اینترنتی ، شروع تجارت،بیزینس،


آنچه در این مقاله مطالعه خواهیم کرد:

با یک مقاله دیگر در خدمت شما هستم و اینبار می خواهم مراحل راه اندازی یک کسب و کار کوچک (Small Business) را با شما به اشتراک بگذارم. تا پایان با بنده همراه باشید.


تجارت های کوچک ، در کنار یکدیگر ، محرک بسیار قدرتمندی برای چرخاندن چرخ های اقتصاد یک کشور می باشد.
کسب و کارهای کوچکی که به تازگی فعالیت خود را آغاز می کنند ، باید با فرصت ها و تهدید های حوزه کاری خود آشنا شوند و بدانند که در این راه ، چه نوع چالش ها و فرصت هایی ، وجود دارد.
برای شروع یک کسب و کار کوچک ، باید مراحل زیر را در نظر بگیریم:

 

نیاز به محصول را اعتبارسنجی کنید

بسیاری از افراد در ابتدای راه ، تصور اشتباهی از شروع فعالیت خود دارند و آن هم آغاز کار با بهترین تجهیزات ، در گران ترین دفتر شهر و با تمامی امکانات پیشرفته است.
با افراد گوناگونی مواجه شده ام که از همان ابتدا ، می خواستند بزرگترین رقبای چندین ساله خود را شکست دهند و بخش اعظمی از بازار را در دست بگیرند. این تفکر ایده آل گرایانه که گریبان گیر صاحبان کسب و کار امروز ایران می باشد ، نه تنها به پیشرفت تجارتشان کمک نخواهد کرد ، بلکه بر عکس سبب توقف رشد می گردد.
اما مهم ترین عاملی که پیش از راه اندازی ، باید به آن توجه کنید ، کشف یک نیاز واقعی از مشتری است.


این مرحله بسیار ضروریست و نباید محصول  یا خدمتی عرضه کنید ، که پس از صرف زیاد انرژی ، پول و زمان ، تازه به این نتیجه برسید که محصول درستی را برای ارائه انتخاب نکرده اید چون اصلا چیزی نبوده که مشتری بابت حل آن ، پول پرداخت کند. پس لازم است تا یک نیاز واقعی بیابید و برای حل آن محصول و یا خدمتی گره گشا عرضه کنید.
لازم است تا حتما محصول خود را Validate  یا اعتبار سنجی کنید. برای این کار هم می توانید با حداقل 20 نفر از افرادی که فکر می کنید با مشکل تشخیص داده توسط شما ، دست و پنجه نرم می کنند ، مصاحبه ترجیحا حضوری داشته باشید و در نهایت متوجه شوید که آیا آن افراد برای حل مشکل خود ، حاضر به پرداخت هزینه هستند یا خیر ؟

 

 

همیشه مطابق با نیاز مشتری محصول خود را تولید کنید

 

یک طرح کسب و کار آماده کنید

شروع هر کاری نیاز به برنامه ریزی دارد . اگر شما بدون برنامه فعالیت خود را آغاز کنید ، در ادامه راه دچار مشکلات عدیده ای خواهید شد که سبب کندی در رشد کسب و کارتان می گردد.
برای ایجاد یک برنامه یا طرح کسب و کار ، روش های گوناگونی وجود دارد اما یکی از بهترین آن ها ، استفاده از بوم مدل کسب و کار یا Business Canvas Model می باشد.
بوم مدل کسب و کار یک قالب بسیار حرفه ای برای برنامه ریزی طرح اولیه از یک تجارت است. به خصوص اگر در ایده خود تردید دارید و نمی دانید چالش ها و مسائل پیش روی شما چیست ، این بوم می تواند گزینه بسیار مناسبی برای برنامه ریزی ابتدایی باشد. بدون داشتن ، یک طرح تجاری قدرتمند ، راضی کردن سرمایه گذار بسیار دشوار می شود و شما هم دچار سردرگمی خواهید شد.

 

 

بوم مدل کسب و کار

 

تعیین هزینه ها و مجوزها

طبیعتا شروع هر کسب و کاری نیاز به صرف مقداری هزینه دارد ، لطفا نگویید که ما هیچ سرمایه ای نداریم و می خواهیم یک کسب و کار موفق و حرفه ای آغاز کنیم .
برای گام نخست در این مرحله یک کاغذ بردارید و همه هزینه های اولیه ای که واقعا به آن نیاز دارید را یادداشت کنید . هر امکان و یا تجهیزاتی را هم که فعلا به آن نیاز ندارید ، در نظر نگیرید.
از طرفی دیگر شاید شروع کسب و کارتان ، نیاز به مجوز فعالیت داشته باشد که خوب توصیه بنده این است که تا آنجا که می شود ، مجوزهای لازم در مورد راه اندازی تجارت خود را به خوبی بررسی کنید تا در میانه راه دچار مشکل نشوید.
اگر یک وبسایت و یا فروشگاه آنلاین راه اندازی می کنید ، شاید نیاز به enemad داشته باشید و یا لازم باشد ، سایت خود را در ستاد ساماندهی ثبت کنید.( می توانید از همکاران خود سوال کنید که مجوز های لازم در زمینه فعالیت شما چیست )
کمی به این فر کنید که آیا در ابتدای راه نیاز به مکان دارید ، به چند نفر برای تشکیل تیم خود نیاز دارید و.... مواردیست که می توانید در همین مرحله ، گذری بر آن داشته باشید.

 

تعیین نام و برند

بسیاری از افراد می گویند ، تعیین نام برای برند ، از موارد بی اهمیت می باشد در صورتی که به نظرم ، نام برند ، خلاصه شده همه خدمات و ارزش هاییست که قرار است برای مشتری ، ارائه شود.
اگر بخواهید بر بستر وب ، فعالیت خود را آغاز کنید ، تعیین نام دامنه ، یکی از مواردیست که باید برای انتخاب آن وقت بگذارید و یک دامنه مناسب ، برای وبسایت خود انتخاب نمایید.

 

در یادینو ، مقاله ای با عنوان " چگونه یک دامنه خوب برای وبسایتم انتخاب کنم؟ " منتشر شده است که توصیه می کنم حتما مطالعه کنید تا بدانید که چگونه باید یک دامنه خوب انتخاب کنید.

 

یک روش برای یافتن نام برند ، این است که سری به لغتنامه های  فارسی بزنید و چند مورد از کلمات و عبارات ، مطابق با نوع فعالیت خود را لیست کنید و در ادامه ، همه کلماتی هم که در ذهن خودتان هست ، به این لیست اضافه نمایید.
این کار به شما کمک خواهد کرد که خیلی سریع تر یک نام حرفه ای به عنوان برند انتخاب کنید.

 

 

برای حسابداری یک سیستم داشته باشید

درست است که شاید کسب و کارهای کوچک ، به خصوص در ابتدای راه نیاز چندانی به سیستم حسابداری نداشته باشند ، اما به هر حال باید برای حساب و کتاب خود ، برنامه داشته باشید.
می توانید از یک فایل اکسل ساده استفاده کنید و نام مشتریان ، اطلاعات آن ها ، میزان سودی که از هر کدام حاصل شده و ... را بنویسید. با این کار مانند یک دفتر کل ، تمام اطلاعات لازم حسابداری را در سیستم خود ذخیره می کنید و هر موقع که لازم شد ، به بررسی آن ها می پردازید.( البته می توانید از ابزار قدرتمند Google Docs استفاده نمایید )

 

 

مکان کسب شما کجاست

  برای شروع فعالیت خود به مکان مناسبی نیاز دارید . ممکن است در نظر داشته باشید که کار خود را از اتاق منزلتان آغاز کنید . هیچ اشکالی ندارد . همین موضوع را مشخص کنید و اینکه اگر قرار است با افراد دیگری به صورت دورکاری فعالیت کنید ، وضعیت آن ها را هم در نظر داشته باشید و اگر قرار است در مورد کالایی فیزیکی با آن ها همکاری کنید ، المان هایی از قبیل مسافت آن ها تا محل کار خود را تعیین نمایید.

 

 

تشکیل تیم دهید

سعی کنید از همان ابتدا ، کار خود را با یک تیم حداقل 2 یا 3 نفره آغاز کنید. البته نمی گویم که تک نفره نمی توان موفق شد ، اما سرعت پیشرفت شما به مراتب بسیار کمتر از زمانیست که با همکاری چند نفر ، کسب و کار خود را آغاز کنید.
 اگر خودتان به تنهایی می توانید مقدمات تجارت خود را فرآهم کنید ، حتما این کار را انجام دهید و بعد از مدتی ، رفته رفته وظایف را برون سپاری کنید و به آرامی ، تجارت خود را توسعه دهید و به یک تیم حرفه ای تبدیل شوید.

 

 

فعالیت بزرگان را رصد کنید

همیشه به بزرگان حوزه فعالیتتان توجه کنید و ببینید که آن ها ، چگونه عمل کرده اند .
نمی گویم که شما هم دقیقا همان کارها را انجام دهید بلکه باید سیستم کاری آن ها را الگو قرار دهید و بتوانید با صرف کمی خلاقیت ، تمایزی ایجاد کنید و دلیل دیگری باشید برای مخاطبان هدف ، که به سوی شما بیایند نه به سوی رقیبان و افرادی که سال هاست بخش اعظمی از بازار را به خود اختصاص داده اند.

 

 

هیچگاه نا امید نشوید

شاید در ابتدای راه با یک انگیزه بالا شروع به فعالیت کنید و پس از مدتی به هر دلیلی ، به آنچه انتظارش را دارید ، نرسیدید . نا امید نشوید و سعی کنید همیشه به این دید نگاه کنید که اگر فردی محصول و یا خدمت شما را خریداری نکرد ، به دنبال چرایی آن باشید
ممنون که در این مقاله هم با بنده همراه بودید و امیدوارم که نکات مطرح شده ، برای شما مفید بوده باشد.

 

 

 

 


رای مثبت من

این مقاله را به اشتراک بگذارید:
تجربه یا نظر ارزشمند شما در مورد این مقاله چیست؟

ایمیل شما نزد یادینو محفوظ می ماند و منتشر نخواهد شد.