چگونه یک طرح کسب و کار موفق بنویسیم؟ - یادینو


چگونه یک طرح تجاری موفق بنویسیم؟

کارآفرینی،کارآفرین نمونه،کارآفرینی بدون سرمایه،کسب و کار،راه اندازی تجارت


آنچه در این مقاله مطالعه خواهیم کرد:

هر کسب و کاری نیاز به یک طرح تجاری دارد. برای اینکه بتوانید یک طرح تجاری موفق و حساب شده ای تنظیم کنید، باید با اصول اولیه آن آشنا باشید.این مقاله را با ما همراه باشید تا در مورد همین موضوع نکاتی را مطرح کنیم.


شاید شما ایده خاصی در سر خود داشته باشید که بخواهید برای این ایده یک بیزینس پلن و یا طرح تجاری معینی بنویسید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا ستون اصلی کسب و کار خود را طراحی کنید و بدانید که چگونه باید در دنیای تجارت قدم بردارید. 
البته نوشتن یک طرح تجاری، همه آن چیزی نیست که باید برای راه اندازی کسب و کار خود به آن توجه داشته باشید بلکه این طرح، تازه اولین قدم برای شروع یک بیزینس موفق است.


تحقیق تحقیق تحقیق

بله واقعیت این که مسئله تحقیق و بررسی پیش از هر اقدامی مهم ترین موضوعی است که باید به آن توجه داشته باشید.
پیش از شروع هر کاری، راجع به بازار هدف خود تحقیق کنید. این موضوع را همیشه در ذهن خود داشته باشید که، شما به عنوان فردی که یک ایده خاص در ذهنش نقش بسته، نباید فریب زرق و برق ایده را بخورید چرا که شاید محصول و یا خدمتی که می خواهید در بازار عرضه کنید، اصلا خریداری نداشته باشد.
سعی کنید ابتدا نیاز جامعه خود را نسبت به آنچه که در سر دارید، دقیق مشخص کنید سپس راجع به آن نیاز با افرادی که فکر می کنید محصول و خدمت شما به دردشان می خورد، مصاحبه کنید. کمی هم رقبای خود که پیش از شما، به بازار وارد شده‌اند را مورد بررسی قرار دهید.
مسئولیت شما این است که همه چیز را در مورد بدانید و سپس به سراغ راه اندازی تجارت خود بروید.

 

هدف از طرح تجاری چیست؟

یک طرح تجاری در دنیای کارآفرینی شامل توصیف ماهیت کسب و کار، استراتژی های فروش و بازاریابی، تعیین منابع مالی و انسانی در دسترس،برنامه ریزی برای سنجش میزان عملکرد و سود حاصل شده و... می باشد.
این مسئله هم بسیار مهم است که آیا شما طرح و ایده خود را با سرمایه مناسب از پیش تعیین شده آغاز خواهید کرد یا اینکه کمبود بودجه مالی دارید. تعیین این موضوع در افزایش رشد کسب و کارتان، بسیار موثر است. تا می توانید همه چیز را واضح و روشن بنویسید چرا که هر چه قدر واضح تر باشید، با برنامه ریزی بهتری آغاز خواهید کرد.

 

طراحی یک پروفایل

شما به عنوان یک ارائه دهنده خدمت یا کالا، باید مجموعه خدماتی را که ارائه می دهید، به صورت مختصر به همراه نمونه کارها و فعالیت هایی که در گذشته انجام داده اید در یک فایل گردآوری کنید.
سابقه سازمان و یا نمونه کارهای قبلی شما بسیار اهمیت دارد، زیرا دقیقا با همین موارد هست که مشتری به شما اعتماد خواهد کرد و پروژه خود را به دست شما خواهد سپرد و یا برای خرید محصولتان ترغیب خواهد شد. البته نوشتن مختصر رزومه از فعالیتتان در بخش "درباره ما" سایتتون، برای جذب مشتری بسیار ضروری است.
دقیقا مشخص کنید که چه محصولات و خدماتی را می خواهید به مشتری عرضه کنید و از او چه نیازی برطرف خواهید کرد؟

 

برای همه فعالیت های خود، گزارش تهیه کنید

زمانی که شما می خواهید برای رشد کسب و کار و یا ایده خودتان، یک سرمایه گذار جذب کنید، بسیار مهم است که روند فعالیت شما چگونه بوده و تا کنون به چه دستاوردهایی رسیده اید.
برای سرمایه گذار بسیار مهم است که جریان نقدی، میزان سود،هزینه ها،روند رشد و... در کسب و کار شما چه میزان است. این موارد را با جزئیات دقیق در بازه های زمانی خاصی گزارش کنید و این اسناد را در بایگانی قرار دهید.
سرمایه گذار باید مطمئن شود که تجارت شما برایشان سود آور است واگر نه دلیلی ندارد سرمایه خود را برای تجارت شما هزینه کند.

 


برای بازاریابی یک استراتژی داشته باشید

همیشه گفته می شود که اگر شما 50 درصد وقت خود را برای ساخت یک محصول و یا خدمتی خاص صرف می کنید، 50 درصد دیگر را برای بازاریابی و جذب مخاطب و معرفی و فروش محصولتان صرف کنید.
شما به عنوان یک فرد و یا مجموعه ای که در حال ارائه  ارزش جدیدی برای مشتری خود هستید، باید احتمال دهید که مشتری شما، معمولا در کدام کانال های جذب قرار دارد.
برای یافتن چنین کانال‌ها:
1-    با همکاران و دوستان خود یک جلسه برگزار کنید و از آن‌ها بخواهید که هر کدام یک محلی که فکر می کنید مشتری شما در آن قرار دارد را مطرح کنید( ممکن از مجازی و یا فیزیکی باشد. شبکه های اجتماعی،ایمیل،پیامک...)
2-    کانال های جذب مشتری را بر اساس بازدهی بالاتر مرتب سازی کنید.
3-    همه کانال های جذب مشتری را مورد بررسی و آزمایش قرار دهید.
4-    از بین همه کانال ها، آن موردی که  مشتری بیشتری برای شما آورده است را به عنوان پربازده ترین کانال بازاریابی خود انتخاب کنید و این بار با هزینه بیشتری به سراغ جذب مشتری از طریق این کانال باشید.

 

ارائه محصول و یا خدمت بر اساس نیاز مشتری

طرح تجاری را طبق نیاز مخاطب سازگار کنید

بخش هایی از آنچه که تاکنون نوشته‌اید، ممکن است بر اساس تفکرات خود و یا پرس و جوهایی که از اطرافین داشته اید، باشد.
در این موضوع هیچ شکی وجود ندارد که شما باید نیاز مشتری را درک کنید و سپس بر اساس نیازی که در بازار وجود دارد، محصول و یا خدمت خود را عرضه کنید. بنابراین برای اینکه نیاز مشتری خود را دریابید، باید او را بشناسید و از دیگر دغدغه ها و نیازهایش هم با خبر شوید تا بتوانید طرح تجاری خود را به سمتی حرکت دهید که مخاطب می خواهد.
هر کسب و کار موفقی،حداقل به 1 نیاز جامعه پاسخ داده که تاکنون یا به خوبی به آن پاسخ داده نشده بود و یا اینکه اصلا به آن توجهی نشده بود. پس همیشه سعی کنید مسیر حرکت خود را با در نظر داشتن نیاز مخاطب سامان دهید.
خودتان را جای مشتری بگذارید 
پس از اینکه طرح تجاری یا Business Plan خود را، طبق نیاز مشتری طراحی کردید، خوتان را به جای مشتری بگذارید و یک بار دیگر این طرح را مرور کنید، اگر خودتان بخواهید از محصولاتتان استفاده کنید، آیا حاضر هستید بابت آن بها پرداخت کنید؟
این سوال بسیار بسیار مهمی است که باید پس از طراحی این طرح تجاری، از خودتان بپرسید. اگر شما در خرید محصولات خود، تردید دارید. پس هنوز باید روی کیفیت بر اساس نیاز مشتری تمرکز بیشتری داشته باشید.
 

 


رای مثبت من

این مقاله را به اشتراک بگذارید:
تجربه یا نظر ارزشمند شما در مورد این مقاله چیست؟

ایمیل شما نزد یادینو محفوظ می ماند و منتشر نخواهد شد.