تفاوت اینترنت مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگ چیست؟ - یادینو


تفاوت اینترنت مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگ چیست؟

اینترنت مارکتینگ،دیجیتال مارکتینگ،بازاریابی،بازاریابی با اینترنت ،بازاریابی اینترنتی


آنچه در این مقاله مطالعه خواهیم کرد:

در این مقاله سعی دارم شما را با تفاوت اینترنت مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگ آشنا کنم با بنده همراه باشید تا فرق بین دو را با هم بررسی کنیم.


از زمانی که ابزارهای دیجیتالی گوناگون ، جای خود را در میان کسب وکار های اینترنتی باز کرده اند ، چگونگی و ترفند های استفاده از آن ها هم برای صاحبان این کسب و کار ها ، اهمیت فروانی پیدا کرده .
اگر نحوه و چگونگی استفاده از ابزارهای نوین دیجیتالی را جهت رسیدن به اهداف بازاریابی خود ، فرا نگیریم ، قطعا پول و زمان ما به هدر خواهد رفت.
برای اینکه بدانیم ، چگونه مسیر بازاریابی اینترنتی و دیجیتالی را آغاز کنیم. ابتدا باید با تفاوت اینترنت مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگ آشنا شویم.

 

دیجیتال مارکتینگ

اصطلاح دیجیتال مارکتینگ ، نوپاست و میشه گفت چند سالی است که تازه شکل و شمایل منسجمی به خود گرفته .
اما این یک دانش منحصر به فرد و واحد نیست ، بلکه شامل مجموعه ای از فرآیند ها و کانال های بازاریابی نوین است که همه آن ها با استفاده از ابزارهای نوین دیجیتالی و برای رسیدن به اهداف گوناگون بازاریابی ، مانند ترویج محصول و خدمات ، گسترش نام برند ، ایجاد محبوبیت برای یک برند و.... استفاده می گردد که به نوعی جایگزین ابزارهای فیزیکی و کاغذی قدیم شده است.
از مجموعه ابزارهای گوناگون بازاریابی نوین دیجیتالی ، می توان به :
وب سایت ، پلتفرم های گوشی های هوشمند و شبکه های اجتماعی ، ایمیل ، sms ، بنرهای دیجیتالی
و ... اشاره نمود که همه در فضای دیجیتال قابل استفاده و گسترش هستند.
دقت کنید که برای استفاده برخی از این ابزارها نیازی به اینترنت نمی باشد ، مانند sms که وابسته به خطوط گوشی تلفن همراه شما می باشد.

 

اینترنت مارکتینگ

 

اینترنت مارکتینگ

 

در مفهومی دقیق تر ، می توان اینترنت مارکتینگ را زیر مجموعه ای از دیجتال مارکتینگ در نظر گرفت و این گونه بیان کرد که اینترنت مارکتینگ بخشی از دیجیتال مارکتینگ محسوب می شود.
البته جذابیت ماجرا اینجاست که بسیاری از فرآیندهای دیجیتال مارکتینگ در مرز اینترنت مارکتینگ قرار می گیرد.

در اینجا به عمده ترین کانال های اینترنت مارکتینگ خواهیم پرداخت:

 

وبسایت

 

فرقی نمی کند شما صاحب یک وبسایت شخصی هستید ، یا اینکه یک فروشگاه بزرگ اینترنتی را مدیریت می کنید و یا حتی با سیستم های مدیریت محتوایی ، مانند وردپرس ، وبسایتی راه اندازی کرده اید.
برای بسیاری از کمپین ها ، وبسایت نقطه آغازین  بازاریابی اینترنتی هدفمند محسوب می شود.
هنوز هم وبسایت ، با ثبات ترین ابزار برای رسیدن به اهداف بازاریابی بیان می شود.

 

بازاریابی با موتورهای جستجو (SEM)

بازاریابی با استفاده از موتورهای جستجو ، خود شامل نکات و ترفند های گسترده ای برای افزایش فروش محصولات و خدمات شما می شود اما در کل می توان گفت سئو یا SEO بخشی از SEM حساب می شود و بازاریابی با موتورهای جستجو چیزی فراتر سئو است.
برای نمونه زمانی که شما از پرداخت به ازای کلیک در گوگل ادوردز استفاده می کنید ، در اصل از دانش   SEM    برای اهداف بازاریابی خود استفاده نموده اید ولی سئو یعنی بهینه سازی وبسایت برای افزایش رتبه و اعتبار در موتورهای جستجو به خصوص گوگل.

 

بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (SEO)

همانطوری که عرض کردم سئو یعنی بهینه سازی وبسایت برای موتورهای جستجو که خود شامل نکات ، ابزار ها و ترفندهای بسیاری است ، به منظور اینکه ما بتوانیم رتبه وبسایت خود را در موتورهای جستجو ، ارتقاع دهیم و جایگاه خود را در گوگل بهبود ببخشیم.

 

سئو شامل دو بخش عمده off page seo و on page seo  می شود که در بخش سئو و بهینه سازی یادینو می توانید این نکات و آموزش ها را دنبال کنید.

 

بازاریابی با استفاده از شبکه های اجتماعی (Social Media Marketing)

این نوع روش بازاریابی یکی دیگر از مولفه های بازاریابی اینترنتی محسوب می گردد که در چند سال اخیر ، بسیار مورد توجه واقع شده است.
بسیاری از صاحبان کسب و کار ها روزانه زمان های زیادی را صرف راه اندازی کمپین های تبلیغاتی در گوگل پلاس ، لینکدین ، اینستاگرام ، تلگرام و ... می کنند و این خود نشان از قدرت و اهمیت اینگونه ابزارها برای رساندن هرچه بیشتر صدای ما به مشتریان است.

 

بازاریابی محتوایی (Content Markrting)

در سال های گذشته وقتی حرف از بهینه سازی زده می شد ، اکثر مدیران وبسایت ها سعی می کردند فقط با ساخت لینک ها و یا تبادل لینک های بیهوده ، رتبه سایت خود را ارتقاع دهند که خوب البته گوگل هم به هوشمندی امروز نبود و همین کارهای ساده و گاها بیهوده هم به رشد رتبه وبسایت ها کمک می کرد.
اما رفته رفته دیدگاه موتورهای جستجو تغییر کرد و با تغییرات اساسی در الگوریتم های خود برای بقای وبسایت هایی تلاش کردند که محتوای ناب و مناسبی را مطابق با نیاز کاربرانش در اختیارشان قرار می دهند.
امروز دیگر اصل و اساس سئو ، محتواست . حتی با صرف هزینه های بالا ، اگر یک استراتژی دقیق و درست برای تولید محتوای وبسایت خود نداشته باشید ، نمی توانید در دنیای امروز الگوریتم های هوشمند گوگل ، حرفی برای گفتن داشته باشید.
توسط محتواست که کاربران قانع به خرید های آنلاین و از راه دور می شوند و میشه گفت نقش یک فروشنده خاموش را بازی می کند .
بنابراین امروزه ، محتوا یکی از مهمترین ابزارهای بازاریابی اینترنتی به حساب می آید که هر مدیر کسب و کار آنلاینی ، لازم است با روش ها و بهینه سازی های آن آشنا شود. 

 

بازاریابی با ایمیل (Email Marketing)

بسیاری از افراد تصور می کنند که ایمیل مارکتینگ مرده است . در صورتی که با وجود نفوذ شبکه های اجتماعی در میان مردم ، هنوز هم ایمیل یکی از با ثبات ترین و کارآمدترین روش های تبدیل بازدیدکنندگان و مخاطبین ، به خریدار حساب می شود.
از نظر دنیای بازاریابی اینترنتی و دیجیتالی ، ایمیل مارکتینگ به فرآیند جمع آوری ایمیل های افراد علاقه مند به کسب و کار شما و  ارسال پیشنهاد های شگفت انگیز برای رسیدن به اهداف و مقاصد گوناگون ، مانند خواندن مقاله جدید ، شرکت در نظرسنجی ، ارائه کد تخفیف ، مشاهده محصولات جدید ، افزایش اعتبار کیف پول و..... می باشد.

 

بازاریابی با موبایل (Mobile Marketing)

با هوشمند شدن گوشی های همراه و افزایش امکانات گوناگون آن ، امروزه تقریبا عضو جدا نشدنی انسان های امروز در نظر گرفته می شود.
طبق اعلام یک آمار ، گفته می شود که حدود 30 درصد از ترافیک یک وبسایت از طریق گوشی های هوشمند است. البته که کاربران برای مقاصد مختلفی چون مرور محصولات جدید از طریق اپلیکیشن فروشگاه های اینترنتی هم اقدام به خرید های اینترنتی می نمایند.
بازاریابی موبایلی ، پیرامون ایجاد محتوا و یا تبلیغات به شیوه های گوناگون ، برای نمایش آن در گوشی های هوشمند گردش می کند.
امروزه همه وبسایت ها ، اگر واقعا قصد رقابت در این بازار پر هیاهو را دارند ، باید قالب وبسایت خود را برای این دیوایس های همراه ، بهینه کنند یا اینکه نسخه های تلفن همراه ارائه دهند تا کاربران موبایلی هم بتوانند به راحتی در وبسایتشان گشت و گذار داشته باشند.
نکته دیگر محل نمایش تبلیغات بنری و ... است که قطعا با توجه به شکل و ساختار گوشی ها متفاوت از نمایش آن ها در مانیتورهای دسکتاپ می باشد.

 

بنر ها و محتوای تبلیغاتی

وبسایت پربازدیدی وجود ندارد که صفحات آن را مرور کنید و با انواع و اقسام تبلیغات بنری ، متنی ، محتوایی روبه رو نشوید . البته میزان نمایش و جایگاه بنرها ، تاثیر بسیار زیادی در دیده شدن دارد.
اما به طور کلی بازاریابی و ترویج محصولات و خدماتمان ، توسط بنر ها و دیگر فرمت های تبلیغاتی را می توان در دسته بازاریابی بنری و محتوایی ( البته با پرداخت هزینه ) دانست.

 

نتیجه گیری و حرف آخر

نکته ای که وجود دارد بازاریابی اینترنتی زیرمجوعه بازاریابی دیجیتالی در نظر گرفته می شود و چیزی مجزا نیست.
مهم این است که رقیبان خود را رصد کنیم و ببینیم که با توجه به زیر ساخت های کشورمان ، این رقبا از چه ابزارهای دیجیتالی برای اهداف بازاریابی خود استفاده می کنند. بیشتر هزینه ها را برای انجام کدامیک از این ابزارهای بیان شده صرف می کنند؟
تبلیغات بنری ؟ ایمیل مارکتینگ ؟ استخدام نیرو برای تولید محتوا ؟ 
شاید ترکیبی از این موارد بتواند چرخ بازاریابی سیستم کسب وکار شما را بچرخاند ، اما این شما هستید که با شناخت دقیق این ابزار ، می توانید بفهمید که کدامیک از این ابزارها کیفیت بازاریابی و فروش محصولات و خدماتتان را بهبود می دهد.
واضح است که برای این کار یک نسخه از قبل آماده وجود ندارد و گاهی اوقات باید با آزمون و خطاهای پیاپی ، بهترین ابزار را برای کسب و کار خود انتخاب کنید.
گاهی استفاده از فقط یک ابزار دنیای دیجیتال مارکتینگ می تواند تجارت آنلاین شما را متحول کند.
امیدوارم این مقاله هم براتون مفید بوده باشه ممنون میشم اگر نظرات ارزشمند خودتان را در پایین همین مقاله درج بفرمایید.
 


رای مثبت من

این مقاله را به اشتراک بگذارید:
تجربه یا نظر ارزشمند شما در مورد این مقاله چیست؟

ایمیل شما نزد یادینو محفوظ می ماند و منتشر نخواهد شد.