اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟ - یادینو


اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر،اینفلوئنسر مارکتینگ،مارکتینگ،دیجیتال مارکتینگ


آنچه در این مقاله مطالعه خواهیم کرد:

سلام و درود بر همه شما کاربران عزیز امیدوارم که حالتان خوب باشه.
در این مقاله به مفهوم اینفلوئنسر می پردازیم و خواهیم دید که اصلا معنای اینفلوئنسر مارکتینگ چیست و در دانش بازاریابی و مارکتینگ ، چگونه می توان از این تکنیک استفاده کرد.
 


اینفلوئنسر مارکتینگ ، یک مفهوم تازه ای نیست ، بلکه سال هاست که از این روش در کسب و کار ها استفاده می شود ، اما با توجه به رشد ابزارهای ارتباطی و دیجیتالی گوناگون ، مانند شبکه های اجتماعی و میزان مخاطبی که در این شبکه ها ، پیش روی کسب و کار ما قرار می گیرد ، می توان گفت بحث اینفلوئنسر مارکتینگ حسابی داغ است.

 

اینفلوئنسر به چه کسی گفته می شود ؟

بسیاری از افراد بر این باورند هر فردی که دنبال کننده یا Follower بیشتری در شبکه های اجتماعی داشته باشد ، می تواند یک اینفلوئنسر باشد.
این تصور نادرست است ، چرا که یک اینفلوئنسر به کسی گفته می شود که با تولید محتوای مناسب و جذاب ، توانسته در دیدگاه مخاطبین و علاقه مندان حوزه فعالیت خود ، تاثیر بگذارد و این موضوع به جایی برسد که افراد دنبال کننده ، حرف او را به عنوان یک سند و عاملی که می تواند در تصمیم گیری مخاطب تاثیر بگذارد ، الگو قرار دهند.
یک اینفلوئنسر ممکن است از کانال های گوناگون مانند شبکه های اجتماعی ، تلویزیون ، رادیو ، نشریه ها و هر نوع ابزار ارتباطی که فکرش را بکنید ، مخاطب خود را تحت تاثیر قرار دهد.
این یعنی شخص اینفلوئنسر ، آنقدر در دید مخاطبین اعتبار پیدا کرده ، که حتی ممکن است با انتشار یک پست و یا یک ویدیوی چند دقیقه ای ، نظر و دیدگاه مخاطب خود را  ، نسبت به یک موضوع ، تغییر کند.
حال اگر بخواهیم در حوزه مارکتینگ و فروش ، همین مفهوم را بیان کنیم ، قطعا اینفلوئنسر به کسی گفته می شود که ، بتواند نظر و دید مخاطب خود را نسبت به خرید یک کالا و یا استفاده از یک خدمت ، تغییر دهد و سبب افزایش فروش کمپانی عرضه کننده شود.
اما موفقیت و تاثیر یک اینفلوئنسر ، به سه عامل عمده بستگی دارد:
-    میزان مخاطب پیش روی اینفلوئنسر
-    میزان اعتبار و تاثیری که با تولید محتوای مناسب ایجاد شده
-    توانایی اینفلوئنسر در متقاعد سازی مخاطب

 

میزان مخاطب

این مسئله مهم است که چه تعداد از دنبال کنندگان ، واقعا محتوا و نکات منتشر شده توسط اینفلوئنسر را دنبال می کنند ؟
هر چه تعداد مخاطبین و تاثیرپذیران شخص اینفلوئنسر بیشتر باشد ، طبیعتا پیام مورد نظر ، به جمع بیشتری از افراد علاقه مند به آن حوزه خاص ، منتقل می گردد. پس حجم دنبال کنندگان واقعی و افراد پیگیر ، وبسایت ، شبکه های اجتماعی ، برنامه های تلویزیونی ، مقالات و..... اینفلوئنسر ، در مورد  وسعت انتشار پیام بسیار مهم است.

 

میزان کسب اعتبار

یکی دیگر از مهم ترین عواملی که سبب افزایش میزان تاثیرگذاری می شود ، اعتباری است که اینفلوئنسر ، با تولید محتوای خود در رسانه ها ، به وجود می آورد که این اعتماد طبیعتا یک شبه حاصل نمی شود . 
قطعا لازم است تا ، با گذر زمان و تاثیرگذار بودن محتوا برای مخاطبین ، این اعتماد بیشتر شود تا جایی که گفته ها و پیش بینی ها و توصیه های اینفلوئنسر ، بتواند سبب تغییر نگرش و انتخاب مخاطب گردد.
به عنوان مثال اگر یک سرآشپز متخصص طی یک سال فعالیت مداوم و انتشار محتوا های آموزشی اورجینال ، بتواند مخاطب جذب کند ، قطعا توصیه های او در این حوزه ، مورد توجه افراد قرار خواهد گرفت.
هر اندازه این اعتبار افزایش یابد ، گفته های او تاثیر بیشتری در تغییر دیدگاه و عملکرد مخاطبین خواهد داشت.

 

قدرت متقاعد سازی

اینکه اینفلوئنسر تا چه اندازه توانایی داشته باشد تا مخاطب خود را به سمت یک پیشنهاد جذاب با هدف فروش یک محصول و یا خدمتی خاص  متقاعد کند ، خود یک هنر بسیار ارزشمند است.
البته کسی که بتواند با تولید محتوای ناب و جذاب ، مخاطب را به سمت خود جذب کند ، به احتمال زیاد توانایی متقاعد سازی او را برای فروش یک محصول یا خدمت دارد . اما میزان تاثیرگذاری اینفلوئنسر ها متفاوت است که همین مسئله سبب تمایز میان آن ها می گردد.
مهم این است که اینفلوئنسر بتواند توصیه های خود را با اعتماد به نفس فراوان به مخاطب منتقل کند تا بتواند تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد.

 

چگونه باید از این اینفلوئنسر ها استفاده کنیم؟

خوب این موضوع کمی نیاز به بررسی دارد . 
برخی افراد حتی با وجود محبوبیت و طرفداری بالا در شبکه ها و کانال های گوناگون ، هیچگاه راضی نمی شوند که برای افزایش درآمد خود ، در برابر ، تبلیغ یک محصول و یا خدمت ، وجهی دریافت نمایند و درآمد آن ها به گونه ای دیگر تامین می گردد.
اما گاهی اوقات خود اینفلوئنسرها از یک کالا و یا خدمتی استفاده می کند که حتی بدون درخواست کمپانی عرضه کننده ، استفاده از آن محصول را توصیه می کنند.
این مسئله می تواند بهترین حالت ممکن باشد چرا که شخص اینفلوئنسر ، کیفیت محصول را چشیده و سپس آن را به طرفداران خود توصیه می کند. 
اما حالت دیگری هم وجود دارد که اینفلوئنسر ها از این راه درآمد دارند و پس از افزایش میزان مخاطب خود در شبکه های گوناگون اجتماعی ، در برابر توصیه افراد برای استفاده از کالا و یا خدمتی خاص ، از صاحب آن کسب و کار ، پول دریافت می کنند که البته ، چون توسط یک فرد پر مخاطب توصیه شده ، بالاخره تاثیر گذار خواهد بود و سبب هدایت تعدادی از دنبال کنندگان به سمت محصول مورد نظر خواهد شد.

امیدوارم که این مقاله هم برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشم اندکی بیشتر شما را با دنیای مارکتینگ دیجیتالی آشنا کنم.
لطفا نظرات ارزشمند خودتان را در پایین همین مقاله مطرح بفرمایید.
 


رای مثبت من

این مقاله را به اشتراک بگذارید:
نظرات ارزشمند شما:

avatar
علی محتشم گفته :

سلام
نکات جالبی مطرح کردین اینفلوئنسر مارکتینگ الان خودش یه دانشه که داره در اروپا تدریس میشه ...
ممنون

avatar
عباس احمدی گفته :

سلام و عرض ادب:
خسته نباشید ممنون از این مقاله پربارتون ....

تجربه یا نظر ارزشمند شما در مورد این مقاله چیست؟

ایمیل شما نزد یادینو محفوظ می ماند و منتشر نخواهد شد.