صفحه فرود چیست و چگونه باید آن را بهبود دهیم؟ - یادینو


صفحه فرود چیست و چگونه باید آن را بهبود دهیم؟

صفحات فرود،landing page،بهینه سازی سایت،افزایش عضو سایت،بهبود سایت


آنچه در این مقاله مطالعه خواهیم کرد:

سلام به همه شما کاربران همیشگی یادینو امیدوارم حالتون خوب باشه
با یک مقاله دیگر در خدمت شما هستم و این بار می خواهم راجع به صفحات فرود یا Landing Page ها صحبت کنم و با هم ببینیم که اصلا صفحه فرود چیست و چگونه می توانیم آن را در صفحات وبسایت خودمان بهینه کنیم ، پس تا پایان همراه بنده باشید.
 


همانطوری که از نام آن بر می آید ، صفحه فرود ، به صفحه ای گفته می شود که برای فرود و جذب مخاطبین یا مشتریان احتمالی ما به منظور افزایش فروش و یا کاربر بیشتر وبسایتمان طراحی و پیاده سازی می شود.

در واقع وقتی مخاطبین وبسایت ما از روش های گوناگونی چون بنرهای تبلیغاتی ، موتورهای جست و جو ، تبلیغات کلیکی ، شبکه های اجتماعی و ..... وارد صفحه ای از سایت ما شوند که با ترفند هایی همچون ارائه یک پیشنهاد جذاب ، دریافت ایمیل یا شماره همراه یا ... در برابر ارائه یک ارزش برای کاربران به نوعی آن ها را به خریدار و یا افراد علاقه مند به سایت ما تبدیل کنیم ، توانسته ایم توسط یک صفحه فرود ، سبب جذب مشتری و یا کاربر برای برند خودمان شویم. ( متوجه نشدید نه ؟؟؟)

بگذارید یه جور دیگه مطرح کنم :
حتما تا به حال با پیشنهاد های جذاب داخل وبسایت های فروشگاهی ، آموزشی ، تفریحی ، ... روبه رو شده اید . معمولا اکثر این وبسایت ها برای اینکه پس از ورود شما به آن صفحه خاص  ، حداقل یک راه ارتباطی مثل ایمیل یا شماره همراه یا ... دریافت کنند ، پیشنهاد هایی چون تخفیف مدت دار ، هدیه ای به صورت فایل دانلودی یا حتی استفاده رایگان برای مدتی از محصولات و خدمات خود ، مطرح می کنند. 

البته صفحات فرود الزاما برای دریافت ایمیل یا شماره همراه طراحی نشده و گاهی برای ترقیب کاربران به خرید محصولات پیاده سازی شده است.
در کل به آن صفحه خاص که معمولا به منظور افزایش کاربران علاقه مند و یا فروش بیشتر محصولات طراحی شده صفحه فرود گفته می شود.
زمانی که شما با دست خودتان اطلاعات تماس را در اختیار وبسایت قرار می دهید ، یعنی به محصول و یا خدمات آن برند علاقه مند هستید پس همین موضوع می تواند سبب جمع آوری افرادی شود که بیشتر از افراد پراکنده در سطح وب به آن برند و محصولات علاقه دارند که قطعا در افزایش فروش تاثیر بالایی دارد.
 
نمونه هایی از صفحات فرود را با هم ببینیم :

 

صفحه فرود

 

صفحه فرود

 

صفحه فرود

 

بسیار خوب حال که متوجه شدیم ، صفحه فرود چیست ، باید بدانیم که چگونه می توان این صفحه را بهینه سازی نمود تا بتوانیم درصد بیشتری از مخاطبین وبسایت خود را به کاربران علاقه مند (Lead) تبدیل کنیم.

بهینه سازی صفحات فرود (LPO) بخشی از بهینه سازی نرخ تبدیل یا (CRO) می باشد که راجع به نرخ تبدیل باید در یک مقاله دیگر صحبت کرد 
ویدیوی کوتاهی در این زمینه تحت عنوان ..... در یادینو منتشر شده که حتما توصیه می کنم این ویدیو را مشاهده کنید.
به طور کلی تقسیم بندی بهینه سازی صفحات فرود را می توان به سه بخش عمده تقسیم بندی نمود:


همه المان ها و اقدامات اضافه را حذف کنید

در صفحات فرود به دلیل اینکه قصد شما تبدیل هر چه سریع تر کاربران به Lead و یا خریدار است ، پس با وجود کمبود حوصله کاربران امروز اینترنتی ، نباید فرآیند را سخت و پیچیده کنید.
سعی کنید تا می توانید از تعداد فیلد های فرم ها کم کنید و هر المان اضافه و جذابی که کاربران را از هدف شما دور می کند حذف کنید. سعی کنید فضای خالی در صفحات فرود خود را بیشتر کنید و تمرکز اصلی را از نظر نوع طراحی و رنگ بکار رفته در محدوده المان اصلی صفحه که بیشتر منجرب به دریافت اطلاعات و یا تصمیم به خرید مشتری می شود ، معطوف کنید.(در کل هر چه خلوت تر و ساده تر ، بهتر )


ارزش اصلی را کوتاه و خلاصه مطرح کنید

گفتیم معمولا در صفحات فرود در برابر ارائه یک ارزش مفید برای کاربران ، اطلاعاتی نظیر ایمیل ، شماره همراه یا ... دریافت می کنیم.
پیامی که برای ارزش پیشنهادی ، به عنوان هدیه  یا تخفیف و .... به کاربر پیشنهاد می دهید ، حتما باید در کوتاه ترین زمان ممکن به کاربر منتقل شود. سعی کنید این پیام را با رنگ و سایز متفاوت ، به کاربر اعلام کنید البته این اعلام ارزش می تواند به صورت یک فایل کوتاه صوتی یا تصویری باشد.
این هم یک نمونه از صفحه فرود کاملا ایرانی ( خیلی خلاصه و کوتاه ارزش اصلی را مطرح می کند)

 


 


آنالیز صفحات فرود با توجه به رفتار قبلی کاربران

همیشه سعی کنید برای ساخت صفحات فرود جدید خود از مشکلات و نقص های موجود در صفحات فرود قبلی ، ایده بگیرید.
به عنوان مثال فرض کنید با ابزار های رصد رفتار کاربران ( مانند گوگل آنالیتیکس یا Hotjar  ) متوجه شده اید که کاربران به جای کلیک روی دکمه اقدام به عمل (Call To Action) صفحه فرود ، به سراغ مطالب مرتبط موجود در صفحه می روند و شما به هدف اصلی خود یعنی دریافت اطلاعات کاربران و یا ترقیب به خرید  نخواهید رسید.
در چنین حالتی ممکن است یا مطالب مرتبط را حذف کنید و یا اینکه مکان آن را نسبت به المان های دریافت اطلاعات تغییر دهید و این موضوع را برای صفحات فرود بعدی خود در نظر داشته باشید.


A/B تست همیشه سبب بهبود می شود

درست است همیشه یک سری اصول و قواعدی برای پیاده سازی یک صفحه فرود بهینه وجود دارد اما نباید از  آزمون و خطا غافل شوید.
شاید همین الان یک ایده جذاب به ذهنتان برسد که فکر می کنید بعد از اعمال آن در صفحات فرود خود ، سبب بهبود و افزایش نرخ کلیک می شوید . 
درنگ نکنید و آن را در صفحه فرود خود آزمایش کنید البته همیشه سعی کنید دو صفحه با شرایط یکسان داشته باشید و تفاوت را فقط در همان ایده خود ایجاد کنید تا بتوانید تشخیص دهید که واقعا ایده شما سبب بهبود جذب کاربران و یا افزایش فروش محصولاتتان شده است یا اینکه باعث فرار آن ها شده !


اثبات و اعتماد جمعی ایجاد کنید

گاهی اوقات همه چیز سر جای خودش است اما چون کاربران نسبت به وبسایت شما ، به اندازه کافی اعتماد ندارند (به خصوص دفعه اول ) ، از وارد نمودن اطلاعات خود چون شماره همراه و یا حتی ایمیل دوری می کنند .
سعی کنید المان هایی را در وبسایت خود اضافه کنید که سبب ایجاد اعتماد بالاتری می شود مانند :
استفاده از ویدیو برای معرفی خدمات یا محصولات ، تصویری از تیم کمپانی خود ، تصویری از کارگاهی که محصولات شما در آنجا تولید می شود ، نظرات صوتی یا متنی کاربرانی که از  خدمات شما استفاده کرده اند  و هر آنچه که فکر می کنید می تواند سبب جلب اعتماد کاربران شود.


سرعت بارگذاری صفحات را کاهش دهید

پیشنهاد هرچه قدر هم جذاب و به درد بخور باشد اما برای دریافت آن با کندی سرعت بارگذاری صفحه رو به رو باشیم ، به احتمال بسیار بالایی موفق به ماندن کاربر نخواهیم بود.
تا می توانید روی افزایش سرعت بارگذاری کل صفحات وبسایتتان و به خصوص صفحات فرود کار کنید.


رای مثبت من

این مقاله را به اشتراک بگذارید:
تجربه یا نظر ارزشمند شما در مورد این مقاله چیست؟

ایمیل شما نزد یادینو محفوظ می ماند و منتشر نخواهد شد.